Do czego wykorzystuje się korki pneumatyczne?
Korki pneumatyczne to element, który ułatwia przeprowadzenie wielu prac budowlanych i remontowych związanych z różnego rodzaju instalacjami. Znajdą zastosowanie w przemyśle, firmach instalacyjno-budowlanych, firmach remontowych i pożarnictwie. Wybór odpowiedniego korka pozwala też sprawdzić szczelność instalacji podczas odbiorów technicznych.
Praca przy instalacjach wodno-kanalizacyjnych wymaga używania specjalistycznego sprzętu, który prace te przyśpiesza oraz zapewnia ich poprawne wykonanie. Korki pneumatyczne zamykające i przepływowo-kontrolne wykorzystuje się przy różnego rodzaju pracach naprawczych, instalacyjnych i podczas usuwania niewielkich awarii. Dobrze dobrane pozwalają zatamować dopływ wody do różnego rodzaju zbiorników.
Korek pneumatyczny — co to jest dokładnie?
Korki to element, bez którego nie można by było przeprowadzać prac instalacyjnych i renowacyjnych. Jest to element wyposażenia większości firm zajmujących się budową i regeneracją instalacji, zbiorników i układów wykorzystujących wodę lub inną ciecz. Znajdą się również na wyposażeniu straży pożarnej, gdzie kontrola przepływu wody może mieć ogromne znaczenie. Jest to niezbędny element w przemyśle, dlatego decydując się na wybór określonego modelu, warto postawić na korki pneumatyczne wysokiej jakości. Wykonane są z wysokiej jakości kauczuku, który wzmocniony został specjalną tkaniną. Do zadań specjalnych polecane są korki wzmacniane włóknami kevlar. Dzięki temu są one odporne na nacisk, ciśnienie, działanie zmiennych temperatur, zanieczyszczenia oraz substancje chemiczne. Można ich używać nawet przy temperaturze -30 czy +80C, dlatego właśnie wykorzystuje się je w różnego rodzaju instalacjach w przemyśle. Uniwersalność i funkcjonalność to ich największe zalety. Mają różną średnicę, więc zamykają mniejsze i większe przewody lub rury. Warianty z przepływem ułatwiają przepuszczanie wody, gdyby to było konieczne. Szybkozłącze pneumatyczne i uchwyt mocujący sprawiają, że są proste w użytkowaniu. Decydując się na zakup takiego specjalistycznego korka, należy korzystać z oferty sprawdzonych sprzedawców oraz dostawców, którzy doradzą najlepszy dla nas model.
Do czego wykorzystuje się korek pneumatyczny?
Jednym z rodzajów korków pneumatycznych są korki zamykające, które mogą być wzmacniane kordem stalowym lub kevlarowym. Pozwalają na szybkie zamknięcie rury lub studzienki kanalizacyjnej, wytrzymują dość duże ciśnienie. Rowki na powierzchni sprawiają, że korek lepiej przylega do otworu, a dzięki wzmocnieniu nie zmienia swojego kształtu i nie rozszerza się. W zależności od otworu, jaki chcemy zamknąć, możemy wybierać korki pneumatyczne o profilu okrągłym, krótkie i o profilu jajowym. Dużym zainteresowaniem cieszą się korki przepływowe, które mogą być wykorzystywane do stworzenia obejść, do prób szczelności, odbudowy uszkodzonej części rury czy do kontrolowanego spiętrzania cieczy. Wszystkie elementy wykonane są z wytrzymałych materiałów, dzięki czemu można je wykorzystać w różnych warunkach. Korki pneumatyczne przepływowe o profilu jajowym znajdą zastosowanie przy blokowaniu rurociągu i naprawianych zbiorników np. basenów, stawów. Korki z dużym przepływem wykorzystywane są, gdy na przykład potrzebujemy zwiększyć przepływ ścieków.